Za odmítnutí testů hrozí seniorům v domovech pokuta až tři miliony korun

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuWTF
  • Komentáře k příspěvkuŽádný komentář

Senioři v domovech důchodců mohou podle nového stanoviska ministerstva zdravotnictví dostat teoreticky až 3 miliony korun pokutu, pokud odmítnou povinný test na koronavirus.

„Pobytová zařízení by měla klientům a jejich příbuzným vysvětlit, že pokud se nepodrobí vyšetření, hrozí jim sankce ze strany místně příslušné hygienické stanice. A pokud by i po tomto sdělení klient test nadále odmítal, měli by to poskytovatelé služeb nahlásit hygieně k dalšímu postupu,“ řekl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

„Pokud odmítne klient nebo zaměstnanec podstoupit test, hrozí pokuta jemu. Pokud odmítne zařízení zajistit provedení testu u svých klientů nebo zaměstnanců, hrozí pokuta danému zařízení. Při ukládání pokut se zohledňuje závažnost porušení dané povinnosti, částka tři miliony korun je maximální výše,” uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Brodský.

Testovat klienty a zaměstnance mají domov důchodců prostřednictvím antigenních testů od středy 4. listopadu. Testování by se mělo konat od 4. listopadu každý pracovní týden jednou.

Pokuta 3 milionu korun za nedodržení tohoto mimořádného nařízení je stejná jako například pro restauratéry, kteří by navzdory stále trvajícím opatření proti šíření koronaviru měli otevřeno.

Pokud jde o zaměstnance, ti mohou odmítnutím testu přijít o práci, jednalo by se totiž o hrubé porušení pracovní kázně.

Šéfka pražské higienické stanice říká, že nemůže pokutu v případě odmítnuní testu po klientech domovů vymáhat, pokud nebude mít nějaké klinické příznaky.

Napsat komentář