Mnoho z nás je má na půdě: Hodnota starých mincí právě vystřelila. Pokud najdete tyto kousky, jste milionáři!

Nedávný ohlas mincí z Polské lidové republiky na trhu sběratelských aukcí

V poslední době byly mince z éry Polské lidové republiky významně pozorovány a to nejen jednou, nýbrž opakovaně. Zaznamenaly nečekaně vysoké ceny na několika aukcích, což získalo zaslouženou pozornost.

I když by se mohlo zdát, že si uchovávání těchto mincí doma nemá žádný smysl, ba možná to dokonce vypadá neuváženě, ve skutečnosti získávají na významu. Jaká může být současná hodnota těchto mincí? Zdá se ale, že mezi sběrateli právě mince z Polské lidové republiky mají mimořádný zájem. Některé z nich jsou pro polské sběratele zvláštní vzácností, za kterou jsou ochotni zaplatit vysoké částky. Mince z tohoto historického období si totiž udržují svou cenu na trhu. To by se před časem těžko předpokládalo, že právě tyto mince budou tolik ceněny. Nicméně aukční výsledky hovoří jasně.

Set of Polish money (notes and coins) over map background. Poland and Warsaw focus.

Nalezení pokladu doma

Určitě byste měli prozkoumat věci svých příbuzných, skříně nebo předměty uložené na půdě. Je možné, že u vás skrýváte doslova malý poklad. Nejde přitom o žádné vzácnosti, ale o drobné mince, které kdysi obíhaly v každodenní platbě. Samozřejmě tyto mince musí být v dobrém stavu, což může být kvůli běžnému používání obtížné. Mnoho lidí sice může takové mince najít, ale často bývají ve špatném stavu, což ovlivňuje jejich hodnotu.

Sběratelé se také zaměřují na rok ražby, nominální hodnotu mince a její vzácnost. Je samozřejmé, že čím jsou mince starší a unikátnější, tím větší hodnotu mohou dosáhnout na aukci. Jak vysoké hodnoty mohou tyto mince dosáhnout? Nejcennější mince z Polské lidové republiky pocházejí z roku 1957. Proč právě tyto? Protože zlotý ražený v tomto roce byl vyroben z „nového stříbra“ namísto tehdy obvyklého hliníku. Tato speciální slitina byla použita pro technologické testy, což dává ročníku 1957 zvláštní cenu. Takový zlotý z roku 1957 může na aukci dosáhnout až 10 000 zlotých (přibližně 50 000 Kč).

Poptávka po mincích a dalších artefaktech

Nemluvíme jen o mincích, ale i o dalších artefaktech z Polské lidové republiky. Zajímavost spočívá v tom, že zlotý byl v tom období ražen z „nového stříbra“ a ne z hliníku, jak bylo tehdy běžné. Tato speciální slitina byla použita pro technologické experimenty, a proto jsou mince z roku 1957 tak žádané. Navíc jsou cenné i mince v menších nominálních hodnotách z roku 1973. Tento rok ražby se ukazuje jako zvláště unikátní mezi všemi polskými mincemi. Set deseti grošů z roku 1973 může dosáhnout vysoké ceny, několika tisíc zlotých. Pokud tedy vlastníte mince z této doby, neváhejte se poradit s odborníkem ohledně jejich ceny.

Zkuste prozkoumat své peněženky. Možná jste si z dovolené přivezli poklad, aniž byste o tom věděli. Zájem na trhu o mince vyvolává otázku, proč jsou mince z Polské lidové republiky tak oblíbené. Odpověď je poměrně jednoduchá – unikátní předměty si i přes čas udržují svoji hodnotu. Věci z minulosti se obecně stávají opět populárními, a tak získávají hodnotu téměř všechny předměty spojené s tímto historickým obdobím, včetně elektrospotřebičů jako jsou pračky Franci, vysavače Predom Zelmer a další každodenní předměty z té doby.

Napsat komentář