Vítěz ceny v pěstování orchidejí prozradil klíč k tomu, jak mít ty nejhezčí orchideje v širokém okolí. Je to přitom tak prosté Péče o orchidej nemusí být náročná. Můžete však dělat zásadní chyby, které rostlině brání ve kvetení. Tato péče jí pomůže rozkvést.

Orchideje jsou populární pokojové rostliny kvůli svým nádherným květům, které jsou symbolem elegance. Avšak nezkušení pěstitelé mohou udělat chyby, které brání těmto rostlinám v rozkvětu.

Orchideje se staly oblíbenými díky své pestrobarevné květnatosti a exotickému vzhledu, což je často zdobí na okenních parapetech. Ale občas pěstované orchideje nekvetou tak, jak bychom si představovali. Co dělat, když vaše orchidej stále nekvete? S správnou péčí brzy rozkvetou, a můžete ovlivnit i to, jak dlouho budou kvést.

  1. Vyberte správný druh orchideje: Existuje mnoho druhů orchidejí, a každý z nich může mít své specifické požadavky na péči a klimatické podmínky. Je důležité vybrat druh orchideje, který bude vyhovovat vašim podmínkám. Pro začátečníky jsou vhodné druhy jako Phalaenopsis, které jsou méně náročné na péči.
  2. Zajistěte optimální růstové podmínky: Orchideje potřebují jasné, nepřímé světlo. Mějte je daleko od přímého slunce, které by mohlo poškodit jejich listy a květy. Nejlepším místem pro orchideje jsou okenní parapety orientované na východ nebo západ. Udržujte teplotu mezi 15 až 27 °C a vyhýbejte se extrémním teplotním změnám.
  3. Udržujte vlhkost: Orchideje vyžadují vyšší vlhkost vzduchu, obvykle mezi 50 až 70 %. Pomůže vám to použití zvlhčovače vzduchu nebo umístění podnosu s vodou poblíž rostliny, což je zejména důležité v zimním období, kdy je vzduch obvykle suchý. Zajistěte také, aby vzduch kolem orchideje cirkuloval, abyste zabránili plísňovým onemocněním.
  4. Správně zalévejte: Přelití je častou chybou při pěstování orchidejí. Nepoužívejte pevný zálivkový plán, protože potřeba vody závisí na různých faktorech. Místo toho pravidelně kontrolovat substrát. Když je prvních 3 cm substrátu suchých, zalijte orchidej. Zalévejte přes kořeny a nechte květináč půl hodiny odstát ve vodě, než ho necháte důkladně odkapat.
  5. Hnojte pravidelně: Orchideje občas potřebují hnojení. Můžete použít hnojivo speciálně určené pro orchideje. Důležité je dodržovat doporučenou dávku a frekvenci. Dusík podporuje růst zelených částí rostliny, fosfor pomáhá kvetení a draslík podporuje samotné květy. Pokud vaše orchidej neroste květy, můžete použít hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku. Někdy také pomáhá přidat citronovou šťávu do zálivky jednou měsíčně pro delší kvetení.

Napsat komentář