Za výběr celého důchodového spoření bude sankce, nově by mělo sloužit jako renta

Návrh na Změny v Penzijním Spoření a Reformě Důchodového Systému

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zdůraznil, že účelem penzijního spoření je zajistit finanční prostředky pro stáří jednotlivců. Podle něj je stávající praxe, kdy mnoho lidí vybírá své peníze z penzijního spoření jednorázově na nákup různých věcí nebo služeb, v rozporu s původním účelem tohoto systému.

Jedním z pozměňovacích návrhů, které by mohly být zahrnuty do novely zákona o penzijním spoření a připojištění, je úprava pravidel pro výběr peněz z tohoto systému. Tento návrh bude projednán v parlamentu na podzim, poté, co byl vládou odeslán k posouzení.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uznal, že měnit pravidla pro lidi, kteří spoří dlouhodobě, je obtížné. Nicméně zdůraznil důležitost zachování původního účelu penzijního spoření.

Ministr Jurečka navrhuje, aby změny pravidel platily pouze pro nové smlouvy. Lidé, kteří nechtějí pravidelnou měsíční rentu ze svých úspor, by mohli ztratit část státní podpory.

Podrobnosti ohledně těchto změn jsou stále ve fázi diskuse. Ministerstvo financí připraví případné pozměňovací návrhy až po dokončení této diskuse. Vláda také plánuje změny týkající se příspěvku na penzijní spoření, který by měl být poskytován až od vkladu ve výši 500 korun měsíčně, na rozdíl od stávajícího limitu 300 korun.

Současně bude státní příspěvek na penzijní spoření zvýšen na 100 až 340 korun, oproti současným 90 až 230 Kč. Starobní důchodci již nebudou mít nárok na tento příspěvek, a minimální povinná doba spoření pro nárok na jeho vyplacení bude prodloužena z pěti na deset let.

Ministr Jurečka navrhuje zavedení větších pobídek pro mladé lidi do 35 let, kteří spoří na penzi. To by mohlo zahrnovat příspěvky od zaměstnavatelů navíc k jejich úsporám. Je však nejisté, zda by tento návrh získal podporu od koaličních partnerů.

Napsat komentář