Rok 2023 byl pro Česko nejhorší v počtu osobností, které nás opustily. Zavzpomínejte na legendy

I když nám budou chybět, smrt je nevyhnutelná pro každého z nás. Pojďme si připomenout umělce, kteří nás po mnoho desetiletí těšili svým talentem.

Každý rok se loučíme se spoustou slavných osobností, jak z České republiky, tak ze zahraničí. Je jich tolik, že nelze všechny zahrnout do jednoho článku. Zahraničními osobnostmi, které nás opustily, jsou například královna Alžběta II. a známá politička českého původu Madeleine Albrightová. Dnes se ale podíváme na několik českých osobností, jejichž absenci budou diváci nejvíce litovat.

Hana Zagorová

Hana Zagorová, která po vyléčení z covidu bojovala s dlouhodobými zdravotními problémy, nás nakonec opustila. Její písně byly součástí života celých generací. Tato zpěvačka, oceněná mnoha cenami, nahrála více než devět set hitů. Ačkoliv se zdálo, že se z jejích zdravotních potíží podaří dostat, mrtvice ji nakonec nepředvídatelně zasáhla a následující den zemřela v nemocnici. Vzpomenout na ni můžete 26. srpna.

Josef Somr

Nezapomenutelný herec Josef Somr žil v posledních letech spíše v ústraní a trpěl dlouhodobými zdravotními problémy, včetně obtíží s dýcháním, kvůli nimž byl několikrát hospitalizován. Svého věku 88 let se však dožil a v říjnu minulého roku nás opustil. Josef Somr ztvárnil mnoho nezapomenutelných rolí, mezi něž patří například jeho výkon ve filmu Ostře sledované vlaky, kde hrál výpravčího Hubičku, nebo jeho role ve známé pohádce Tři veteráni.

Josef Abrhám

Další filmovou legendou, kterou budou milovníci kinematografie chybět, je Josef Abrhám. Tento oblíbený herec zemřel v květnu loňského roku, krátce po úmrtí své milované kolegyně Libušky Šafránkové, což jistě ovlivnilo jeho zdravotní stav. Josef Abrhám ztvárnil mnoho nezapomenutelných rolí, včetně filmů jako Marečku, podejte mi pero, Vrchní, prchni! a Kulový blesk.

Marie Poledňáková a Dušan Klein

Nepochybně budeme litovat také režiséra a scenáristu Dušana Kleina, díky němuž si stále můžeme užívat nezapomenutelné série „Básníci“, která nás zavedla do světa básníka a lékaře Štěpána Šafránka. Marie Poledňáková, spisovatelka a režisérka, nám na druhou stranu zanechala některé skvělé filmy, jako jsou „S tebou mě baví svět“, „Jak vytrhnout velrybě stoličku“ a „Jak dostat tatínka do polepšovny“. Zemřela 8. listopadu 2022 ve věku 81 let.

Nedávno nás opustili

Z těch, kteří nás nedávno opustili, stojí za zmínku slavný spisovatel Milan Kundera, který odešel v červenci, a nezapomenutelná Jana Šulcová, která si získala diváky svými rolími ve filmech a televizních produkcích. V červnu jsme také přišli o herečku a zpěvačku Naďu Urbánkovou, a v dubnu se do uměleckého nebe vydal vtipálek, herec a spisovatel Josef Alois Náhlovský.

Napsat komentář